Antiquarenbeurs Mechelen

 
 

Deelnemer

Antiquariaat De Slegte
Wapper 5
2000 Antwerpen
Belgium

Telefoon

0032(0)32316627 0032(0)32316627

Email

antwerpen.wapper@deslegte.com

Website

www.deslegte.com

Debuut van Joost van den Vondel (1612)
Joost VAN DEN VONDEL Het Pascha ofte De verlossinge Israels uut Egijpten. Tragecomedischer wijse een yeder tot leeringh opt tonneel gestelt. Schiedam, Adr. Cornelisz van Delf (voor Jan Wolffersz Vleyser), 1612. Klein 8vo: [76 (van 88)] pp. Geill. titelpag. houtsnede. Moderne zwartleren band, en dito schutbladen. Zeldzame eerste druk van het debuut van Vondel, het toneelstuk Pascha. De tragikomedie is een dramatisering van de Exodus. Geïllustreerd met houtsnede titelpagina met Mozes en Aaron. Grotendeels gedrukt in gotische letter, tekst van het koor gedrukt in Romeinse letter. Unger (Vondel) 66 ("komt zeer weinig voor"). Onvolledig exemplaar. Ontbreken: pp. A2-A7 (12 pagina's): het bericht 'tot den Leser', de Franse opdracht, de lofdichten, het 'Kort begrijp' en de 'Beelden van 't Blij-eyndich spel'. Wel volledig de tekst van het spel zelf en de daaraan toegevoegde, belangrijke 'Verghelijckinghe vande verlossinge der kinderen Israels met de vrijwordinghe der Vereenichde Nederlandtsche Provincien' (F3-4).
Marges zeer kort afgesneden evenwel zonder verlies van tekst, titelpagina gerafeld aan randen. Watervlekkig doorheen het boek. Latere ms. notitie "Ferdinandus gillimusculus Verschueren / Fontis prospri" op laatste blanco pag.
Exemplaar met een geschiedenis: dit werk maakte deel uit van een convoluut met 5 zeer zeldzame contemporaine werkjes "in een ontredderd bandje", in 1908 opgediept door Juul Grietens bij een familie uit Meerhout. O.a. nog aanwezig: Horatius's Satyrae (Leiden, Chr. Guyot, 1599), C. van Ghistele's Antigone-vertaling (Antwerpen, S. Cock, 1556; in 1922 gepubliceerd door Grietens), en "Vier nieuwe Tafel-Speelen" (1608). Na de dood van Grieten in 1936 ontbreekt elk spoor van het convoluut. In 1982 duiken de werkjes terug op, maar nu afzonderlijk bewaard en gebonden. De ontbrekende pagina's uit "Pascha" zijn wellicht gesneuveld bij het verwijderen van het "ontredderd bandje", daar het vooraan was ingebonden. Op drie andere werkjes was de naam geschreven van Peeter Lenaerts van Hoochstraten, in de jaren 1611-1630 factor van de Antwerpse rederijkerskamer 'De Goudsbloem'. Volgens een notitie in het vierde werkje heeft de Antwerpse drukker Frans Fickaert het werkje in 1615 gekocht van Lenaerts. Het is aldus mogelijk dat ons exemplaar aan beide Antwerpenaren heeft toebehoord. (Het volledige verhaal: A.A. Keersemaekers - "Gevonden - verloren - gevonden. Cornelis van Ghisteles vertaling van Antigone e.a. weer terecht". KANTL, 1982, I. Geraadpleegd via DBNL). Niet in KB Den Haag.

Back to Top